نوار آبیاری چیست و کاربرد نوار آبیاری تیپ

نوار آبیاری چیست؟

کاربرد نوار آبیاری

نوار آبیاری تیپ نوعی از لوله های دریپردار مخصوص آبیاری تیپ محسوب می شود که اولین بار حدود ۵۰ سال پیش در ایالات متحده آمریکا تولید شده است.

نوار آبیاری از جنس پلی اتیلن می باشد و معمولاً هر کلاف آن چند صد متر (۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر) است. نوار آبیاری بر خلاف لوله کشاورزی سخت،  بسیار نرم می باشد.

در واقع نوار آبیاری دارای جنسی نرم و انعطاف پذیر است که هنگام ورود آب به آن پر می شود و پس از پایان آبیاری، مجدداً نوار آبیاری به صورت مسطح در می آید. ضخامت دیواره نوار آبیاری بسیار نازک است و معمولاً بین ۰.۱ تا ۰.۶ میلی متر می باشد

(هر ۰.۱ میلی متر را ۱۰۰ میکرون می نامند). از تیپ های 20 سانتی تر معمولاً برای آبیاری زیرسطحی گیاهان مختلف استفاده می شود.کاربرد نوار آبیاری

فاصله بین قطره چکان ها در نوار آبیاری مختلف است و معمولاً بین ۱۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد. پر مصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان، نوارهای ۲۰ و ۳۰ سانتیمتر می باشند.

از نوار آبیاری برای آبیاری تیپ کشت های ردیفی و فصلی مانند:

گوجه فرنگی ، فلفل ، سیب زمینی ، توت فرنگی ، پیاز ، آفتابگردان ، خربزه ، هندوانه ، چغندر قند ، ذرت و محصولات جالیزی دیگر استفاده می شود.

نوار آبیاری چیست

نوار آبیاری تیپ در گلخانه ها نیز قابل استفاده می باشد.
مزایای استفاده از نوار آبیاری تیپ (نوار قطره)
نوار آبیاری تیپ را می توان در اکثر زمین ها و جالیزها به کار برد.

نوار آبیاری به فشار آب زیادی احتیاج ندارد و در مزارع دارای پستی و بلندی محدود نیز بدون نیاز به تسطیح زمین قابل استفاده است.

همچنین نوار آبیاری را می توان در هنگام کشت و به صورت مکانیزه با استفاده از تراکتور نصب نمود.

برای آبیاری تیپ کشت های متراکم و ردیفی بسیار مناسب است.

نوار آبیاری چیست

از نوار آبیاری برای آبیاری تیپ انواع سبزیجات، صیفی جات، گیاهان ردیفی، علوفه و … مانند هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، ذرت، توت فرنگی و کشت های گلخانه ای استفاده می شود.

نوار آبیاری تیپ یا همان تیپ (Tape) مناسب آبیاری تیپ روی سطحی و زیر سطحی کم عمق مناسب است. برای آبیاری زیر سطحی عمیق، استفاده از لوله های قطره چکان دار توصیه می شود.